Metal Joe High Stool RFU
Inspired by the Joe chairs in our wooden dining range, the metal Joe shares the same modern curved design and offers the same level of comfort, but incorporates a metal frame giving it a more industrial appearance suitable for a wide range of cafe, restaurant and dining spaces.
- Steel frame with black EPC finish
- RFU seat and back raedy for your own upholsteryÂ
- Suitable for a range of cafe, bar, restaurant, student accomodation and break out area
- Side chair, High stool and Mid Height stool all available in the range
Product code
76414
| Width | 470mm |
|---|---|
| Height | 1040mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Seat Height | 730mm |
| Frame | Steel / EPC Black |
| Seat / Back | RFU |
| Finish | RFU |
| Stacking | 4 |
| Available Finishes | RFU |
| Finished To Order | No |
| Powder Coating Available | No |
Related Products


